Po včerejším výstupu na vrchol hory Dovška Baba jsme se dnes rozhodli dát si vodní lázeň. Tedy, né tak doslova. Máme v plánu navštívit další dva vodopády u vesnice Gozd Martuljek a poté se přesunout bíže k Bledu do soutěsky řeky Radovna, nazvané Vintgar.
Do Martuljeku jsme se přepravili autem a odtud jsme opět po chvilce hledání našli značku, která nás vede k prvnímu vodopádu.
31.7. Údolím Krma k Domu Planika (2401)
29.7. Pohoří Karawanke - Dovška Baba (1891)
Slovinsko 2011
První vodopád není tak vysoko, takže za necelou hodinku výšlapu a poté krátkého sestupu jsme na místě. Ty vodopády tady jsou opravdu veliké. Jsme uchváceni mohutností a jdeme se ještě podívat, jak to vypadá kousek po proudu. Zjišťujeme, že jsme mohli jít od spodu rovnou podél řeky. No, nedá se nic dělat, už jsme tu.
První vodopád máme prohlídlý, můžeme opět vystoupat k rozcestí a vydat se trošku delší trasou ke druhému vodopádu. Jsme zvědaví, jak to tam bude vypadat, protože v mapě je nakresleno pár teček a ty znamenají náročnější výstup. Zatím se nám jde ale dobře. I když stoupáme dost nahoru, jde se nám dobře. Možná to bude tím, že jdeme lesem, nebo jsme si už na kopce zvykli.
Za necelou další hodinku jsme u druhého vodopádu. Teď nastává ta chvíle, kdy to má být náročnější. Celkem v pohodě se dostáváme pod vodopád a pozorujeme ostatní turisty, kudy lezou dál. Moc se nám tudy nechce, ale nakonec nás přesvědčí starší turista, který nám ukazuje šedesátiletého kolegu, co to také zvládl. Chvilka rozhodování a jdeme na to. Foťáky raději uklízíme a už se držíme ocelových lan a chytů.
Paráda, nahoru jsme to zvládli. Jsme u samotného dopadu vody a hlavně, jsme tu sami. Je tu malé jezírko a pořádný hukot vody. Stálo to ale za to. Je tu krásně. Uděláme pár památečních fotek a Lenička už se zase škrábe po skále. Sestup byl o něco horší, ale i ten jsme zvládli. Odcházíme spokojeni, že jsme se dostali až k cíli, ale co vidíme v zápětí, to nám nahání hrůzu. Tou samou cestou se vydávají asi osmileté děti za asistence jejich bláznivých rodičů. Raději jdeme pryč. Teď už se nikde nezastavujeme a scházíme zpět k našemu vozidlu. Ještě před tím si ale sedneme na lavičku ve vesnici a najíme se. Máme totiž hladíček.
Přesun do údolí řeky Radovna netrval dlouho. Cca 30 km jsme zvládli i s tankováním za půl hodinky. Parkujeme před hospodou, chceme ušetřit za parkovné. Jak ale jdeme přes parkoviště, zjišťujeme, že se stejně neplatí. Už se nevracím. Při vstupu do soutěsky ale vstupné chtějí, takže jeden dospělý a jeden studentský = 4 a 3€. Je krásně slunečno a voda v řece je naprosto průzračná. Je to nádhera. Soutěska měří 1600m, ale než jí člověk projde, chvilku to trvá. Zastavujeme se totiž na každém kroku a fotíme, natáčíme, pozorujeme.
Dál pomalu postupujeme po zbudovaných chodnících a sledujeme ryby v hlubinách průzračných vod. Najednou se Lenička zastaví a ptá se, co ta bylo. Tato otázka nikdy nevěstí nic dobrého. Ještě se ji snažím uklidnit, že to nic nebylo, ale za chvilku je tu hrom jako hrom. Přidáváme do kroku. Už se nikde nezdržujeme a jen se modlíme, aby na konci soutěsky byla možnost se někam schovat. Za pět minut jsme tam a sláva. Je tu pokladna, kde je uvnitř i občerstvení. Sotva vejdeme dovnitř, strhne se bouřka. Abychom tu neseděli jen tak, kupujeme si jedny sušenky. Jako bychom jich v batohu neměli málo :-).
Bouřka naštěstí netrvala dlouho a za hodinku je po dešti. Vyrážíme na cestu zpět. Bohužel voda už není tak průzračná, ale pořád je čistější, než v kdejakém potoce, či řece u nás. Nedá se to prostě srovnat. Už jsme zase skoro u vstupu, když tu najednou mezi námi něco proletí. Byl to uvolněný kámen a proletěl přímo mezi námi. Bylo až neuvěřitelné štěstí, že nás netrefil přímo do hlavy. Uf, pořádně jsme si oddychli. K autu jsme došli už bezpečně a sotva jsme nasedli, začalo zase pršet. My jsme už ale opět v suchu. Paráda. Vyrážíme zpět domů a cestou se stavujeme v Lidlu. Koupíme si něco na svačinky (housky, sýr, salám...) a také hroznové víno. Bylo parádně sladké. Odtud rovnou zamíříme do Dovje a na večeři. Další den za námi a musím uznat, že i když byl ve znamení vody, my jsme nezmokli.