20. 12. 2009 Výlet na Štamberk a oslava narozenin

          Vánoce se blíží a s nimi i zimní krajina. Vypadá to, že bychom si letos v zimě mohli užít i trošku sněhu. Sněhu, ale i zimy. Zaskočilo nás totiž mrazivé období, ale na druhou stranu je venku hezky slunečno a hned to láká na procházky. A protože jsem se vydali před Vánoci do Telče pomáhat s vánočními přípravami, musíme se také vydat do Lhotky. Tak, jako před rokem :-). Jenže letos jsme se tu sešli i s našima, a tak bereme oba psy a za slunečného počasi se jdeme projít na Štamberk. Vezmeme to přes pastviště, nahoru kolem lomu až ke zřícenině. Moc dlouho se tam nezdržujeme a scházíme druhou stranou směrem k Hornímu Mrzatci. Psi běhají okolo nás a mají radost ze sněhu. Jakmile ale dojdeme dolů, už se nám moc nechce až k rybníku, a tak to raději otáčíme a jdeme zpět do vyhřáté chalupy, kde zatím rodiče topí. Ještě, že tak, venku je totiž pořádná zima. Ještě chvilku se zdržíme a potom už rychle do Telče chystat mamčiny narozeniny. Máme totiž pro ni spoustu dárků a taky jeden společný pro oba k Vánocům.
          Ještě, než začne samotná oslava, sneseme dolů veškeré jídlo, skleničky, raklet a taky hlavně dárky, které jsme zatím zabalili. Jsme moc zvědaví, co řekne mamča na květináč a slaměné panenky. A taky na kytky. Máme ještě chvilinku času než přijdou bráchové, a tak si Lenička vyzkouší, jak se sedí na každém místě zvlášť. Bráchové přicházejí, můžeme začít slavit. Postupně všichni přejí, jak jinak všechno nejlepší, ale hlavně hodně zdraví a pevné nervy v cukrárně. Mamča od taťky dostane krásnou kytku a od nás zmiňovaný květináč a slaměnou panenku. Má ze všeho ohromnou radost, ale ještě

jsme

nepředali hlavní vánoční dárek. Předáváme ho taťkovi s tím, že je to od nás od všech a pro oba. Zatím nemají tušení, co je v obálce zabaleno. "Třeboň???? Bertiny lázně???? No, vy jste se snad zbláznili." První komentáře mamči nás moc nepřekvapují. Tatˇka je ale hned od začátku nadšen a má z toho opravdovou radost. Když jim ještě řekneme, že se tam setkají se strejdou a tetou, neskrývají už nadšení oba a začínají plánovat, jak tam pojedou, co se psem, s cukrárnou atd. Zkrátka se dárek povedl a splnil naše očekávání. Takže super.
         Oslava pokračuje přípitkem a Luděk mezitím peče maso na rakletu. Sedíme tu pospolu ještě asi dvě hodinky. Pak se kluci začnou pomalu vytrácet. My ještě zůstáváme a máme si stále co povídat. Další dvě hodinky utečou jako voda. Uklízet začneme až kolem desáté. Rodiče pořád nemohou uvěřit, že pojedou na týden do lázní. Máme z toho radost. Teď už jenom připravit dárečky pod stromeček, aby měli ještě hezké Vánoce.
         

Po roce jsme zase ve Lhotce. Je nádherně.
Bereme oba psy a míříme na Štamberk.
Bertík má ze sněhu radost a nejraději se v něm válí a běhá.
To se nechce ani věřit, že jsme tady v létě trhali borůvky.
Psi se pěkně vyběhají.
Je to trošku do kopce, ale aspoň se zahřejeme.
Zasněžené vrcholky stromů s modrou oblohou - nádhera.
Z pastviště je krásný pohled i v zimě.
Leničko, kuk.
První na zřícenině je Matýsek.
Tolik sněhu tu snad nebylo ani loni.
Sluníčko krásně prosvětlilo stromy i skály.
Matýsek ukazuje Leničce jak je velký.
Louka nad Lhotkou zalitá sluníčkem.
Pohled zpět ke Lhotce.
Před oslavou si Lenička vyzkoušela všechna místa k sezení.
Jídlo je připraveno, můžeme začít. Jen na ty kluky se zase čeká.
Taťka přeje ještě se zabalenou kytkou.
Když jí mamča rozbalila, moc se jí líbila.
Kytička a malé přáníčko ode mě.
Brácha nejstarší přeje.
A brácha nejdelší přeje.
Lenička jako jediná zástupkyně něžného pohlaví předává nejtěžší dar.
Květináč a panenka. Mamča je spokojená.
Taťka rozbaluje společný dárek. Malý, ale velký.
Mamča zkoumá, jestli je to pravda. Do lázní?
Narozeninový přípitek.
K dobrému pití patří i dobré jídlo.
S Leničkou jsme zůstali dlouho do noci.
Matýsek se k nám přidal a dělal nám společnost.
Aktuality