13. 8. Krounka, Novohradka

          Než jsme odjeli pomáhat s přípravami na Davidovu svatbu, vydali jsme se kolmo ještě na jeden výlet. Dlouho jsme studovali, kam se vlastně podíváme, ale nakonec padlo rozhodnutí, že to bude údolí Krounky a Novohradky. Okruh byl tedy stanoven, a tak jsme se mohli, se svačinkou samozřejmě, vydat, tentokráte za hezkého počasí, na kola.
          Zprvu nám připadala cesta povědomá, bodejť by ne, jeli jsme stejně jako první den. Ovšem pouze do okamžiku, kdy jsme najeli na lesní cestu. Ta se nám ze začátku moc nelíbila, byla bahnitá, ale vše se záhy obrátilo k mnohem lepšímu. Vyjeli jsme z lesa ven a podél Novohradky jsme projížděli hádhernou krajinou. Samozřejmě byl čas i na svačinku. Sedli jsme si proto do trávy a hodovali. Ovšem hodovat se zachtělo i včeličce, a tak se neohrabaně potulovala kolem Míly, až jí nakonec polechtala žihadlem na stehně. Lenička se ji tedy snažila rozveselit hned na další zastávce, kde předvedla prvotřídní babičku. :-) Podél Novohradky jsme pokračovali dál přes Dolany, Chlum až do Rvasic. Ve Rvasicích jsme obhlédli rekreační středisko, které zapadlo do přírody, ale bylo spíše pro bohatší vrstvu, a rychle pokračovali vzhůru směrem na Střítež a Hlubokou.
          Cesta teď vedla převážně do kopce, ale nahoře nás vždy zahřálo pomyšlení, že jsme to vyšlápli a nepatříme do starého železa. Za Hlubokou na nás vykoukla další rozhledna tohoto kraje. Tentokráte třetí a poslední - Borůvka. Usadili jsme se tedy pod ní a opět vytáhli dobrůtky z batůžků. Posezení bylo příjemné, na sluníčku a aspoň z nás trošku spadla únava z kol.
          Od Borůvky jsme se vydali k naší dnešní druhé říčce - Krounce. Silnici opět vystřídala polní cesta, místy takřka neprůjezdná vysokou travou. Nás to ale nerozhodilo a přes Miřetín jsme se dostli opět ke Krounce. Museli jsme ale překonat další překážku, ztratilo se nám turistické značení, a tak nezbylo nic jiného, než začít odečítat z mapy a přesně určit naši polohu, azimut, výšku, délku od potoka, sklon terénu, ... No zkrátka chvilku jsme bloudili a pak nalezli tu správnou cestu. Ta teď vedla opět podél proudu Krounky směrem na Šiklův Mlýn. Lesní cesta byla perfektní a byli jsme rádi, že jsme opět našli turistické značení.
          Z České Rybné jsme se už vydali směrem do Proseče. Opět chvilku po silnici, ale převážně po polních cestách a za krásného počasí. No, zkrátka pohodová cesta a všem se moc líbila. Do Proseče jsme přijeli pozdě odpoledne, ale spokojeni a příjemně unaveni. Trošku nás mrzelo, že se musíme ještě dnes zabalit a odjet do Telče, ale tam nás bude čekat určitě další dobrodružství spojené s Davidovou a Hančinou svatbou.

Kola jsou připravena, je na čase vyrazit.
První zastávka je hned za krátko. Není ale na dlouho, a tak za chvilinku vyrážíme dál.
Míla se těší na to, co ji dnes čeká.
Přírodní park udolí Krounky a Novohradky.
Neustále je potřeba kontrolovat, kde jsme a kudy dál.
Přestávka na svačinku, nebo oběd? Bohužel si odvážíme jedno žihadlo v noze.
Lenička pod starou lípou předvádí babičku.
A ještě jednou Lenička coby babička.
Pozóóór! Brouček! Tak šup utíkej z cesty, ať tě někdo nepřejede!
Tak dobrý. Můžeme jet zase dál.
Projíždíme si to údolím Novohradky a je tu opravdu nádherně.
Blížíme se k jakési vesničce. Jsou to Dolany, a tak frčíme ještě dál.
Ve Rvasicích se otáčíme směrem na Střítež.
Ještě ale musíme okouknout místní rekreační středisko.
Vypadá to, že jim tu straší nějaká čarodejnice.
U malé přehrádky se na chvilku zastavujeme a jdeme ji omrknout.
Uf! To byl ale kopec. A ještě k tomu po kamení. Ale zvládli jsme to.
Za Hlubokou už se blížíme k Borůvce.
Rozhledna Borůvka.
Zastavujeme se a studujeme místní kraj.
A zase svačinka. Ještě jsme něco z těch baťůžků vytáhli.
Je tu krásná příroda a výlet se opravdu daří. Všichni si ho pochvalují.
Ovšem vysoká tráva není nic pro Leničku.
Za lesní cestou na nás u Krounky zase vysvitlo sluníčko.
Tak šup, šup, ať dojedeme domů za světla.
V České Rybné raději uhýbáme na polní cestičku.
Úsměv prosím, fotečka pouhá pro rodinu a všech.
Tak ještě jednu fotečku z druhé strany.
Že by to byla Proseč? Byl to dlouhý výlet, ale super. Prostě paráda.
A dokonce jsme stihli i otevřený krámek.
12. 8. Litomyšl, Žamberk
9. - 13. 8. 2009 Proseč u Skutče