11. 8. Cesta do Poličky

          Na dnešek jsme si naplánovali pořádnou trasu. Chceme se vydat do Poličky, která není až tak daleko, jak by se zdálo. Ovšem vzhledem k tomu, že nejedeme pouze my dva, musíme rychlost trošku přizpůsobit. Bereme do ruky mapu a plánujeme. Do Poličky se vydáme směrem na Borovou a pak údolím Černého potoka až do Poličky.
          Vyrážíme o něco dříve, než předevčírem. Včera jsme přece byli na seskocích do vody u rybníka Buňkov. Počasí ale hned od začátku nevypadá dobře. Míjíme rozhlednu Terezka a začíná drobně krápat. Ještě stihneme zajet do lesa, ale prší čím dál tím víc. Musíme se tedy rozhodnout, co dál. Sjedeme do vesničky Borová a tam nelézáme otevřenou malou cukrárničku. Paní nevadí, že tam zůstáváme asi hodinku, než úplně přestane pršet. Aspoň si Ruda a Míla mohou dát kafíčko a všichni si trošku osušíme oblečení.
          Přestalo pršet, tak můžeme vyrazit k dalšímu dobrodružství. Z hlavní silnice sjíždíme do údolí Černého potoka a vyhýbáme se tak hlavní silnici do Poličky. Jede se nám pohodově a máme čas si i trošku zablbnout a napodobovat zvuky různých zvířátek. Hlavně tedy Lenička. A že jí to jde :-).
          V Poličce se podíváme na náměstí a na chvilku si sedneme ke kašně. Vyndaváme svačinky a k tomu zapíjíme čokoládu z místní cukrárny. Pak se jedeme ještě podívat do parku, na nějaké významné osobnosti a taky na hradby. Polička je celkem hezké město.
          Občerstveni, s turistickou známkou a mapou okolí z infocentra se vydáváme na druhou polovinu naší cesty zpět do Proseče. Cestu jsme zvolili přes Střítež - Sebranice - Horní Újezd - Dolní Újezd - Vidlatou Seč - Jarošov a Budišov. Projíždíme tedy sliničkami druhé třídy a věříme, že provoz nebude tak velký. Bohužel opak je pravdou. Vede tu objížďka, a tak nás míjí jedno auto za druhým a to včetně těch nákladních. Jaká úleva, když konečně za Sebranicemi odbočujeme doleva a proud aut necháváme za sebou. Pak už si vychutnáváme cestování krásnou přírodou. Horní a Dolní Újezd jsou krásné vesničky a je čas si dokoupit i pití, na které jsme zapomněli v Poličce. Překvapení nás čekalo až ve Vidlaté Seči. Jen, co jsme se k ní přiblížili, ucítili jsme charakteristický zápach, který se nesl celou vesničkou. No, prostě hrůza, a tak prcháme rychle pryč. Projíždíme Jarošovem a odbočujeme k Toulovcově rozhledně, kde jsme se ujistili, že cena za vstup je opět vysoká, a tak jsme výstup oželeli.
          Už u rozhledny jsme si postěžovali, že nás trápí hladíček. Jídla nám už moc nezbylo, tak jsme se rozhodli najít v nejbližší vesničce hospůdku a tam se najíst. Hned v Budišově je jedna otevřená, takže hurá. Objednáváme velké porce a jídlo rychle mizí v nás. Ale ouha, celodenní cestování a mastné jídlo k sobě moc nejde. Zakrátko spěcháme do útrob hospůdky a vyhledáváme ony místnosti. Než jsme opět vyskočili do sedel, uběhla dobrá hodinka. Lenička jenom podotkla, že to co jsme do sebe dostali, jsme zase nechali v míse. K Proseči už to není daleko, sjíždíme z kopce dolů a za chviličku už jsme u pana Hápa. Večer opět končíme u fotek a za chvilku v postýlkách. 
Vyrážíme ráno směrem k Poličce přes Borovou. Počasí nevypadá moc dobře.
Pro lepší cestování je dobré mít nafouknutá kola. Zastavujeme ale každou chvilku.
V Borové jsme objevili malou cukrárničku, a moli se tam schovat před deštěm.
Aspoň si můžeme dát kafíčko, čajíček a usušit mokré věci.
Pořádně se zahřej, Leničko, cesta bude dlouhá.
Ještě že měl Mareček tu bundu, aspoň bez pláštěnky nezmokl úplně.
Tak co, kdy ten déšť konečně přestane?
Vypadá to, že konečně nastal čas k odjezdu. Děkujeme za přístřešek a mizíme.
Cesta údolím Černého potoka byla hezká, ale hlad nás stejně dostihl.
V Poličce na náměstí.
Hledáme nějaký obchůdek s teplým pitím.
Jak jinak než cukrárna.
Posadíme se u kašny a odpočíváme.
Cesta z Poličky má být klidná, ale objížďka sem zavedla spoustu aut.
Zastavujeme u pole s kukuřicí. Lenička je v dobrém rozmaru.
V Újezdu si kupujeme pití.
Porojíždíme klidnou krajinou.
V Jarošově to bylo pěkně do kopečka.
Na kopečku za Jarošovem se nám objevila před očima Toulovcova rozhledna.
Výstup na Toulovcovu rozhlednu je stejně drahý, jako na Terezku.
V Budišově čekáme na večeři. Sbíhají se nám sliny.
Tak a jsme po večeři. Ale co to, nějak se nám to v našich útrobách podivně ozývá.
Po slabé hodince se konečně zase můžeme posadit na kola.
Ještě za světla jsme dorazili do Proseče. Unaveni, ale spokojeni.
9. 8. Toulovcovy maštale, rozhledna Terezka
9. - 13. 8. 2009 Proseč u Skutče
12. 8. Litomyšl, Žamberk